Škola kváskovania vznikla predovšetkým pre Vás kvaskuchtivých ľudí. Nevidím žiadne limity v tom, čo sa z kvásku dá upiecť, či uvariť ak budete piecť s láskou. 

Ražný kvások

Iba kvások nestačí. Upečte chlieb, ktorý chutí. 

Kvások

Je zmes múky a vody, ktorá prešla kvasovým procesom obsahuje mliečne, nášmu telu prospešné, baktérie. Tieto malé tvory vytvárajú vedľajšie produkty, ktoré spôsobujú že chlieb narastie a bude mať bohatú chuť. Tým, že do múky pridáme vodu baktérie sa aktivujú (ožijú) a začnú produkovať bublinky oxidu uhličitého. Tieto bublinky sa následne zachytávajú v lepku a to má za výsledok nárast chlebu.  

Starostlivosť o kvások

Kváso je živý tvor a potrebuje, aby sme sa on starali s láskou. Keď už máme preňho vytvorený domov, odoberieme si veľkú polievkovú lyžicu kvásku a prikŕmime ho 1 polievkovou lyžicou ražnej chlebovej múky a 1 polievkovou lyžicou vody. Poriadne zamiešame a tak ako poznáme z predchádzajúcich dní, pomocou stierky zotrieme zo stien pohára a lyžice. 

Prečo škola kváskovania?

Som Petronela a naučím Vás kváskovať od založenia kvásku až po upečenie chlebíka cez rožky až po croisanty.

To, že sa dostali až sem, najskôr znamená, že chcete mať dokonalý chlieb a je Vám jasné, že bez zdravého kvásku to nepôjde. Možno už viete, že zdravý kvások má určité princípy, ktoré je dobré dodržiavať, aby sa podaril dobrý chlieb

Pamätáte si chuť ozajstného rožku? V obchode ich už dávno nie je možné zohnať. Alebo ak je, tak len veľmi výnimočne. A ak máte chuť na čerstvý a teplý rožok jediná možnosť, ako sa k nemu dostať je pripraviť si ho doma.

Zobudiť sa vo Francúzsku a nedopriať si na raňajky croissant, by bol hriech. Ešte teraz si pamätám rána strávené v Nice, ktoré sme navštívili začiatkom decembra. Chuť tohto maslového pečiva Vám asi opisovať nemusím. Ak si k nemu dáte domáci džem a dobrú kávu nič viac netreba. 

nelkafood

Kto som

Som minimalistka a vkladám bochníkom chleba kúsok svojej duše vo forme lásky. Snažím sa byť starostlivá a trpezlivá s každou maličkosťou.