Chlieb z LIVE pečenia „PÁN BOŽSKÝ‟

kváskový chlieb

nelkafood

By NELKAFOOD

   Keďže je situácia taká aká je a vyžaduje si aby sme sa čo najmenej pohybovali vonku, stále viac ste ma žiadali o to aby sme spolu upiekli chlieb. Taký začiatočnícky, taký čo by zvládol doma každý.  A tak som vaše prosby vypočula a upiekli sme spolu LIVE chlebík. A keďže toto video bolo online iba 24 hodín, potom nám ho pán instagram zmazal, dožadujete sa receptu. Keďže Vás mám rada spísala som vám podrobný postup aj s receptom.

“Verím, že sa vám bude páčiť a že si chlebík opätovne doma pripravíte.”

Prísady:

Rozkvas:

 • 100g ražnej chlebovej múky

 • 100g vody

 • 1 polievková lyžica kvásku

Cesto:

 • rozkvas

 • 300g pšeničnej chlebovej múky

 • 150g vody

 • 10g soli

 

Postup:

   Ako prvé si večer pred pečením pripravíme rozkvas a to tak, že zmiešame vodu, múku a kvások. Nechám cez noc cca 9-12 hodín v uzavretej miske kvasiť. Následne po nakvasení rozkvasu doň zamiešam múku a vodu. Stačí iba aby sa celé cesto prepojilo. Necháme v prikrytej miske odstáť cca 20-30 minút. Počas tejto doby sa začne v ceste vyvíjať lepok. Na to aby sme lepok dokázali rovinúť po 20 minutách budeme na miernych otáčkach cesto miesiť približne 4 minúty. Ak nemáme robot miesime ručne a to cca 10 minút. Následne pridáme soľ, ak je to potrebné kvapku vody a celé cesto miesime v robte asi 2-4 minúty (záleží od výkonu vášho robota, alebo vašich rúk J). Vymiesené cesto nechám v zakrytej miske kvasiť približne 2 hodiny.  Pozor misku prikryjeme buď igelitom alebo vrchnákom na misku, inak bude cesto obschýnať. Počas týchto dvoch hodín budeme cesto prekladať aspoň dva krát.  Po poslednom preklade necháme oddýchnuť cca 20 minút a následne ho stočíme do ošatky.  Celú ošatku poriadne vysypem škrobom, aby sa chlieb o ňu neprilepil.  Chlieb teraz ostane približne 2-3 hodiny kvasiť pri izbovej teplote. Záleží akú teplotu doma máte. Nakvasený chlieb vyklopíme na papier na pečenie, žiletkou narežeme a prenesieme do rozhorúčenej rúry v ktorej sa už nachádza horúci plech. Je dobré vytvoriť v rúre paru pomocou zápary. Pečiem na 275 stupňov 10 minút. Následne teplotu znížim na 190 stupňov a chlieb dopečiem cca 20 minút. Nezabúdajte sa riadiť svojou rúrou a tým ako pečie. Upečený chlieb necháme schladiť na mriežke.

  Chcem sa Vám poďakovať za každý koment, vaše hodnotenie či zdieľanie a budem vďačná za každý ďalší nápad na nový recept či video. Týmto mi totižto dávate najavo, že svoju prácu robím dobre.  Vaša Nela.6 thoughts on “Chlieb z LIVE pečenia „PÁN BOŽSKÝ‟”

 • Dobrý večer, chcela by som sa opýtať, či je problém, ak nemám chlebovu múku na cesto, ale napríklad spaldovu celozrnnu (kvások razny mam a aj zakvas by bol razny).. Je tam v niečom rozdiel na čo si treba dať pozor? Ďakujem krásne za odpoveď.

  • Dobrý deň, ak použijete špaldovú celozrnnú múku bude potrebné upraviť pomer tekutiny. Predpokladám, že bude potrebné pridať viac vody. A už to nebude balón balónik.

 • Dobrý večer, prosím Vás môžem do rozkvasu a do cesta používať obyčajnú hladkú múku? Mam razny kvások ale momentálne je problém zohnať raznu múku. Ďakujem

  • Dobrý deň, áno môžete, len prosím nenechávajte takýto rozkvas kvasiť 9 hodín. Treba túto dobu skrátiť inak vám rozkvas prekvasí.

 • Dakujem krasne za recept. Dnes skusim spravit z dvojitej davky do velkej osatky.
  Ja len este stale bojujem s tym narezanim. Nechce sa mi takto otvorit. Mam ziletku ale podla mna malo zarezem. 🙂
  Skusim a uvidime 🙂 pekny den

  B.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *