Starostlivosť o kvások

Ražný kvások


Kvások

nelkafood

By NELKAFOOD

   Kvások by už v tejto chvíli mal byť dostatočne silný na to, aby sme s ním vedeli upiecť chleba. Aby sme si nemuseli kvások zakaždým pracne zakladať tak ako tomu bolo v článku Ako si založiť vlastný kvások, je potrebné sa oň starať.

„A preto mu pripravíme „domov‟- sklenený pohár s vekom a dáme mu meno.“

   Je to totižto živý tvor a potrebuje, aby sme sa on starali s láskou. Keď už máme preňho vytvorený domov, odoberieme si veľkú polievkovú lyžicu kvásku a prikŕmime ho 1 polievkovou lyžicou ražnej chlebovej múky a 1 polievkovou lyžicou vody. Poriadne zamiešame a tak ako poznáme z predchádzajúcich dní, pomocou stierky zotrieme zo stien pohára a lyžice. Nikdy nezotierame prstom, pretože by sme do kvásku mohli vniesť neželané baktérie. Nádobu voľne prikryjeme viečkom a necháme pri izbovej teplote   2-4 hodiny kvasiť (pokiaľ nevidíme, že sa pohár naplnil a je plný bubliniek). Následne pohár s kváskom uzavrieme viečkom a skladujeme v chladničke. Chlad spomalí fermentačný proces a preto stačí kvások vytiahnuť a nakŕmiť iba raz za sedem dní.  V prípade, že budeme mať kvások pri izbovej teplote je potrebné ho mať viečkom iba prikrytý a približne každých 9-12 hodín ho kŕmiť. Zdravý a aktívny kvások krásne bublinkuje, sladko vonia, je bez povlaku a akéhokoľvek obschnutia. Ak máme založený žitný kvások na jeho dokrmovanie používame ražnú chlebovú múku.

 

Čo sa stane ak zabudnem kvások nakŕmiť?

 

Ak zabudnete svoj kvások nakŕmiť stane sa to, že baktérie v kvásku zjedli všetku svoju potravu a kvások postupne začne požierať sám seba. Čo má za následok to, že pomaly umiera. Ak ho však pravidelne začnete prikrmovať a ozdravovať nadobudne opäť na svojej sile.

 

Ako má kvások voňať?

 

Zdraví kvások by mal voňať „sladko‟. Tým myslím príjemná vôňa. Môže sa však stať, že bude voňať po acetóne.  Ak cítite acetón kvások je hladný a treba ho nakŕmiť.

 

Kedy kvások už nepoužívať?

 

Ak sa na kvásku vytvorí akýkoľvek druh plesne je nutné ho celý aj z pohárom vyhodiť. V žiadnom prípade ho nepoužívajte a nesnažte sa nijako oživovať ani ozdravovať. Je nepoužiteľný.

7 komentárov
  • Pohár netreba vyhadzovať. Stačí roztok 4% lúhu sodného dať asi na hodinu do pohára a dezinfekcia je hotová.
    potom sa opláchne vodou.

  • Dobrý den Nelka, chcem sa spýtat ohladom kvasku . Mám ho nakŕmený 1 deň a už je cítit za acetónom. Krásne narastie a má bublinky. Ak ho dám do chladničky tak sa stiahne. Klasické chlebíky nemám pekné vyfuknuté hore ale skor rozliate. Najviac sa mi darí žitná tehla tá je vynikajúca. V com mám problém?

  • dobry vecer,

    mam kvasok uz dlhsie, prikrmujem, fucime,
    ale chut kvasku je kysla, voni fajn, ale ked ho okostujem je kysly.
    momentalne ho ozdravujem, ale zatial po prvej davke stale citim kyslu chut…krasne reaguje, bublinky vsetko…a tu sa mi naskytuje otazka, ze vlastne neviem, ako ma kvas chutit?ci ta chut je ok, lebo nikdy predtym som ho nekostovala.vdaka za radu

  • Dobrý den Nelka, chtěla bych se zeptat, jak postupujete po vyndání kvásku z lednice? dokrmujete nejdříve nebo používáte ihned po vyndání z lednice? Děkuji

    • Pokiaľ je kvások aktívny a silný, používaný často tak ho hneď použijem. Pokiaľ ho nepoužijem dlhšiu dobu týždeň a viac tak si ho nakŕmim pred použitým.

Páčil sa Vám článok? napíšte komentár.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

© 2020 NelkaFood.sk - Všetky práva vyhradené pre túto webovú stránku. Made by creawise.digital

SPÄŤ NAHOR