Mazanec
By NELKAFOOD
Čo by to bolo za Veľkú noc keby nebolo mazanca? Popravde keď som bola dieťa tak symbolom Veľkej noci boli vajíčka, údené mäso a baranček. Teda aspoň u nás doma. Odkedy som však mama kváskovačka (nejaký ten piatok to už je), je mi milšia predstava poctivého domáceho mazanca.
„Zvyčajne sa pečie na Bielu sobotu.“
Pri výrobe mazanca som sa zamerala hlavne na výber múky, ktorý je celkom kľúčový. Ak totižto použijeme hladkú (teda jemnú) múku mazanec bude vláčnejší s väčším objemom. Ak použijeme hrubú múku bude mazanec naopak hutnejší.
Pár trikov pre lepší mazanec:
- všetky suroviny potrebné na prípravu je dobré nechať zohriať na izbovú teplotu
- sypké suroviny preosejeme
- cesto musí byť dobre vypracované
- cesto počas kvasenie prekladáme, aby spevnelo
- upečený mazanec potrieme ešte horúci roztopeným maslom a necháme vychladnúť na mriežke
A v čom je mazanec odlišný od vianočky? Rozdiel je v tom, že do cesta sa pridávajú mandle, hrozienka, citrónová kôra či kandizované ovocie. Dočítala som sa tiež, že sa môže pridať muškátový oriešok a v rume namočený šafrán. Čo je však veľmi dobré pri pečení domáceho kváskového mazanca je kvasenie v chladničke. Tento proces totižto zabezpečí, že celý proces kvasenia bude prebiehať veľmi pomaly, čo bude mať za následok jemnú a nadýchanú striedku. Potieranie mazanca pred pečením je dobrý základom na to aby sa na povrch prichytila ozdoba. A prečo sa mazanec z vrchu nakrojuje do kríža? Nie je to iba z estetického symbolu, ale plní to i technologickú funkciu. Pri narezaní, totižto ľahšie unikne para a výsledný produkt potom nepraskne.
Verím, že tento jednoduchý postup Vám pomôže v tom, aby ste sa nebáli domáceho pečenia mazanca, či vianočky. Recept na vianočku nájdete tu. Vaša Nela.