Ako si založiť bezlepkový kvások

Bez Lepku

nelkafood

By NELKAFOOD

  No a čo, že máte bezlepkovú diétu? Ak máte radi chlebík, tak pochutnať si na ňom môžete aj keď trpíte týmto ochorením. Neveríte? Pustite sa spolu so mnou do chlebíka, ktorého príprava začína tým, že si založíme bezlepkový kvások. Áno čítate správne,  kváskovať sa dá aj bezlepkovo. A ako na to ?? Veľmi ľahko Vám to vysvetlím v nasledovných krokoch. A v čom spočíva výhoda kváskového chlebíka? Kváskový chlieb je ľahšie stráviteľný ako bežný chlieb, obsahuje zdraviu prospešné črevné baktérie, má nižšiu glykemickú záťaž a pomáha udržiavať zdravé trávenie.

„Ak je lepok pre Vaše zdravie problém, no aj napriek tomu milujete chlieb, neváhajte a vyskúšajte si ho upiecť vlastnoručne doma.“

   Výroba bezlepkového kvásku sa v podstate nijako nelíši od toho lepkového. Oba vznikajú z múky a vody. Pracujú na rovnakom princípe.  Na to aby nám vznikol dobrý bezlepkový kvások stačí sedem dní. Ja osobne som si prešla výrobou pohánkového kvásku. No našla sa partáčka, ktorá založila aj kukuričný kvások a darí sa mu výborne.

Čo potrebujeme na založenie bezlepkového kvásku?:

  • Pohánkovú múku (kukuričnú, ryžovú…)
  • Vodu
  • Sklenený pohár z vekom

1 deň

   V sklenenej nádobe najlepšie zaváraninovom pohári zmiešame 50g pohánkovej múky a 50-60g vlažnej vody. Poriadne premiešame a uistíme sa, že  nikde nezostali miesta suchej múky. Pomocou stierky zotrieme zo stien pohára a lyžice. Nikdy nezotierame prstom, pretože by sme do kvásku mohli vniesť neželané baktérie. Nádobu voľne prikryjeme viečkom a necháme pri izbovej teplote 18 až 24 hodín stáť (kvasiť).

2 deň

   Do čistého zaváraninového pohára odoberieme poriadnu kopcovitú polievkovú lyžicu kvásku a dokŕmime ho v pomere 50g pohánkovej múky a 50-60g vlažnej vody. Poriadne premiešame a pomocou stierky zotrieme zo stien pohára a lyžice. Nikdy nezotierame prstom, pretože by sme do kvásku mohli vniesť neželané baktérie. Nádobu voľne prikryjeme viečkom a necháme pri izbovej teplote 24 hodín stáť (kvasiť). Zbytok kvásku zlikvidujeme.

3 deň až 7 deň

   Opakujeme postup ako v predchádzajúcom dni. Do čistého zaváraninového pohára odoberieme poriadnu kopcovitú polievkovú lyžicu kvásku a dokŕmime ho v pomere 50g pohánkovej múky a 50-60g vlažnej vody. Poriadne premiešame a pomocou stierky zotrieme zo stien pohára a lyžice. Nikdy nezotierame prstom, pretože by sme do kvásku mohli vniesť neželané baktérie. Nádobu voľne prikryjeme viečkom a necháme pri izbovej teplote 24 hodín stáť (kvasiť). Zbytok kvásku zlikvidujeme.

10 komentárov
  • Ahoj chcem sa spýtať nakoľko som zistila že mám celiakiu a nechcem prestať kvaskovat ci recepty postup je rovnaký ako pri raznom kvasku?

  • Pýtam sa skôr na pečenie chleba ci máš vyskúšane nejaké recepty postupy lebo bezlepkovy chlieb viem ze potrebuje viac muk a zahustovadlo (gel)

    • Bezlepkovo som zatiaľ skúšala iba pár krát. Nemám totižto pre koho bezlepkovo piecť. No viem, že v našej skupine na facebooku žienky pečú aj bezlepkovo a majú celkom jednoduché recepty.

  • Dobrý deň, založila som si v pondelok pohánkový kvások, tri dni bol super, bublinkoval a všetko bolo ako ma byť, ale ako som ho včera dokŕmila, je skoro bez bubliniek. Na vrchu ma akoby jemne ružový nádych. Je to uz pokazene alebo mam ešte pokračovať? Dakujem za radu

  • dobrý deň, chcela by som sa opýtať, čo s tým zvyšným kváskom po odobrati v novom dni? Nemôže kvások ostať celý bez odoberania v tom istom pohári a len ho dokrmovať?

    • Dobrý deň, ak necháte celý ten kvások v pohári, kým vypestujete ozaj silný a stabilný kvások spotrebujete kvantá múky a budete potrebovať veľmi aleže ozaj veľmi veľkú nádobu aby ste také množstvo dokázali nakŕmiť.

  • Dobry den, založila som pohankovy kvások, pekne bublinkuje ale strašne smrdí. Myslíte, že je to v poriadku? Nebude v chlebe cítiť tento zápach? Je to fakt dosť zle. Dakujem

Páčil sa Vám článok? napíšte komentár.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

© 2020 NelkaFood.sk - Všetky práva vyhradené pre túto webovú stránku. Made by creawise.digital

SPÄŤ NAHOR